Mimarsinan Bulvarı 4808 Sokak No:2 Nevzatbey Apt. K:2 D:13 Yunusemre/MANİSA

Neden psikodrama?

Neden psikodrama?

Neden psikodrama?

Neden Psikodrama?

                  Çözüme dıştan müdahale ile değil, katılımcıların ortaklaşa çabalarıyla ulaşıldığı için, gerçekleşme ve daha kalıcı olma şansı yüksektir.

Ayrıca davranış, kendine ve diğerine güveni arttırarak daha fazla sosyal bütünleşmeye yol açar.

Oyun sırasındaki açıklık önyargıları azaltır ve her davranışta olduğu gibi, öğrenme ve eğlence neşeyle içiçedir

. Grupta paylaşım ve açıklık olması sebebiyle, utanma, suçluluk duygularıyla baş edilerek; ''nasıl düzeltebilirim?''e odaklanma şansı yakalanır. Grup üyelerinin birbirine desteğinin gücü yüksektir.

Psikodrama eylem içinde bir yöntemdir, eyleme geçme yollarını ve eylemin sonuçlarını gösterir, bu konuda grup üyeleri deneyimleyerek cesaretlenirler. Ve eylemin yarattığı memnuniyet hatırlanır.

 Birçok davranış, motivasyon ve ödülün ventral(ön) döngüsündeki uyaranlardan başlamaktadır. Zamanla bu davranışlardan bazıları nöroadaptasyon silsilesi ve nöroplastisiteye(nöronal uyum) bağlı olarak dorsal(arka) bölgeye giderek alışkanlık sistemine dönüşür. Bunun anlamı impulsif olan her davranışın sonunda kompulsif hale dönüşmesidir. Psikodramada ise, yeni deneyimlerin yaşanılmasıyla impulsiyon- kompulsiyon döngüsünden çıkma şansı yakalanır. Bu da kişinin yaşamına esneklik katar. Eski duruma yeni yanıt, yeni duruma uygun yanıt en önemli kazanımlardandır.

Beyin ve beden ayrılmaz biçimde, karşılıklı birbirine hedeflenmiş biyokimyasal ve sinirsel devrelerle bağlıdır. İki ana bağlantı yolu vardır. İlki çevresel duyu ve motor sinirlerinden oluşan, bedenin her yerinden gelen uyarıları beyne, beyinden gelenleri de bedenin her yerine taşıyan yoldur. İkinci yol da kan dolaşımıdır. Hormonlar, nörotransmitterler(sinirsel aktarıcılar) ve modülatörler gibi kimyasal uyarıları taşır. Böylece, psikodramayla bedene denetilen her deneyim, beyine de denetilmiş olur.

                  Tüm bu nedenlerle bir çok yönteme göre daha hızlı yanıt alınan efektif bir yöntemdir.

Psikodrama yöntemiyle yönettiğimiz gruplar;

  • 11 yıl boyunca devam eden ekiple yönettiğimiz tüm bağımlılara yönelik(alkol, madde, kumar), bağımlılıkta remisyonda(iyileşme, kullanmama hali) kalmayı amaçlayan psikodrama grupları
  • 3 yıldır devam eden Uzm. Dr. Ayşe Gürkan ve Psik. Özlem Demirci ile yönettiğimiz sınav kaygısını azaltmaya yönelik psikodrama grupları
  • Geçen eğitim yılı boyunca devam eden, Uzm. Dr. Ayşe Gürkan ve Özlem Demirci ile yönettiğimiz, bir ilköğretim okulundaki 2. Sınıf annelerinin çocuklarını anlamasına yönelik psikodrama grupları

Tüm bu gruplarımızda amaçlara her üye kendi yolu doğrultusunda ulaştı. Herhangi bir poliklinik görüşmesi ya da konuşmayla elde edilemeyecek hızda üyelerimizin yaşamlarında değişiklik oldu. En önemlisi ise her zaman keyifle neşe içinde çalışmamız oldu.

*Gruplarımız için Umut Psikodrama Enstütüsü’ nden süpervizyon alındı.

Kaynaklar

  1. Umut Psikodrama ders notları
  2. Aktener Ahmet Yigit(2008), Psikodrama tezi, ‘’Deneyim araciligiyla degisim’’
  3. Damasio, Antonio R.(2006), Descartes’in yanilgisi
  4. Stephan M. Sthall(2015), dorduncu baski, Sthall’in temel psikofarmakolojisi

Sizi Arayalım

Uzman desteğine mi ihtiyacınız var?

Bize Ulaşın

+90542 682 7271

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için yasal mevzuata uygun çerezler kullanılır. aslihaneslek.com sitemizi kullanarak bu çerezleri kabul etmiş olursunuz.