Mimarsinan Bulvarı 4808 Sokak No:2 Nevzatbey Apt. K:2 D:13 Yunusemre/MANİSA

Bir bağımlının beyninde neler oluyor?

Bir bağımlının beyninde neler oluyor?

Bir bağımlının beyninde neler oluyor?

Maddeler nöronların gönderdiği sinyalleri nörotransmitterleri(sinyallerin iletiminde rol alan kimyasallar) etkileyerek değiştiriyor. Bazen nörotransmitter gibi davranarak bazen de nörotransmitter miktarını değiştirerek bu etkiler oluşuyor.

Beynin hangi alanları etkileniyor?

  1. Bazal gangliyonlar: Bu alan beynin ödül halkası olarak da zaman zaman tanımlanıyor. Bu bölge sayesinde yemek yemek, sosyalleşmek, seks gibi rutin ve sağlıklı davranışlardan keyif alabiliyoruz. Maddeler ise bu alanda fazla ve sürekli bir uyarıma neden olduğundan günlük sağlıklı faaliyetlerden keyif alınamaz oluyor. Her zaman çikolatalı dondurma seven kişi, çikolatalı dondurma yediğinde bir şey hissedemiyor ve zamanla da yemeğe motivasyonu kalmıyor.
  2. Amigdala: Anksiyete, huzursuzluk gibi duygularda rolü olan amigdala ise maddenin etkisi bitince devreye giriyor fazla kaygı olarak… Zamanla madde kullanımı arttıkça bu alan daha duyarlı oluyor bu kaygı daha da artıyor ve bağımlı sırf bu hoş olmayan duygusal durumdan kurtulabilmek için tekrar madde arayışına giriyor.
  3. Prefrontal koprteks: Düşünme, planlama, problem çözme, karar verme, dürtüler üzerinde kontrol etkisine sahip bir beyin alanımız. Beynimizin son gelişen alanı. Ödül döngüsündeki bu ayar kaçışı ve amigdaladan gelen artan stresle denge bozuluyor ve bağımlıda prefrontal korteks dürtü kontrolünü her zamanki gibi yapamaz oluyor.

Maddelerin bu etkileri beyinde zamanla bazı beyin alanlarında sinir hücre işleyişinde değişime yol açarak daha kalıcı etkiler yaratmaktadır. Etkilenen bu alanlar; ödül döngüsünde yer alan nükleus akumbens, rutin alışkanlıklarla ilgili olan dorsal striatum, duygular, stres ve arzularla ilgili olan amigdala, hafıza da önemli olan hipokampus ve kendini düzenleme, organ,izasyonda etkili olan prefrontal korteks olarak sayılabilir.

Kaynaklar

  1. Türkiye Psikiyatri Derneği Bağımlılık Tanı ve Tedavi Kitabı, 2002
  2. Drugs and the Brain, NIDA, 2017
  3. Neurobiologic advances from the brain disease model of addiction, Volkow et. Al, Neng J Med, 2016

Sizi Arayalım

Uzman desteğine mi ihtiyacınız var?

Bize Ulaşın

+90542 682 7271

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için yasal mevzuata uygun çerezler kullanılır. aslihaneslek.com sitemizi kullanarak bu çerezleri kabul etmiş olursunuz.